Objavljeno: 19.10.2020Kategorije: Aktualne informacije

Za začetek na kratko pojasnimo razliko med izolacijo in karanteno.

Izolacija: če zbolite za Covid-19, vam lečeči zdravnik odredi izolacijo in izda bolniški list. Delavec ima v tem primeru pravico do začasne zadržanosti od dela in nadomestila plače v višini 90 % osnove, kar od prvega dneva krije ZZZS. Tudi otroku je v primeru bolezni odrejena izolacija, eden od staršev pa lahko uveljavlja začasno zadržanost zaradi nege otroka.


Karantena: če ste zdravi, vendar obstaja sum, da ste bili v stiku z obolelo osebo ali pa prihajate iz držav z rdečega seznama, vam minister za zdravje na predlog Inštituta za varovanje zdravja RS odredi karanteno. Če je karantena odrejena otroku, lahko eden od staršev koristi dopust, uredi varstvo otroka ali se z delodajalcem dogovori za opravljanje dela od doma.

Pozor: če ne spoštujete karantene ali izolacije, vas inšpektor lahko kaznuje z globo od 400 do 4.000 evrov.


Kakšno nadomestilo plače pripada delavcu, ki mu je bila odrejena karantena

V primeru, da je možno organiziranje dela na domu, se delavčev položaj kljub karanteni ne spreminja, saj delavec opravlja svoje delo in za to prejema plačo.

V nasprotnem primeru, da organiziranje dela na domu ni mogoče, pa Zakon o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19 določa naslednje:

1) Pravico do nadomestila plače v višini 100 % osnove ima delavec, ki mu je bila odrejena karantena zaradi stika z okuženo osebo na delovnem mestu.

2) Pravico do nadomestila plače v višini 80 % osnove ima delavec, ki mu je bila odrejena karantena zaradi:
stika z okuženo osebo izven delovnega mesta,
prehoda državne meje iz države z zelenega ali rumenega seznama.

3) Brez pravice do nadomestila plače ostane delavec, ki se odpravi v državo z rdečega seznama, razen v primeru odhoda zaradi naslednjih izjemnih osebnih okoliščin:
– smrti zakonca ali zunajzakonskega partnerja ali smrti otroka, posvojenca ali otroka zakonca ali zunajzakonskega partnerja,
– smrti staršev (oče, mati, zakonec ali zunajzakonski partner starša, posvojitelj),
– rojstva otroka.

Delavec je v teh treh izjemnih primerih upravičen do nadomestila plače v višini 50 % osnove, vendar ne manj kot 70 % minimalne plače. Delavec mora delodajalcu najpozneje en dan pred odhodom predložiti pisno izjavo, iz katere izhaja, da odhaja v državo na rdečem seznamu zaradi predhodno naštetih osebnih okoliščin.

Delodajalec lahko uveljavi pravico do povračila izplačanih nadomestil plače pri Zavodu RS za zaposlovanje v 30 dneh od pričetka odsotnosti delavca zaradi odrejene karantene. Povračilo izplačanih nadomestil plače se lahko uveljavlja le za obdobje, za katerega je bila delavcu odrejena karantena.

Delite to zgodbo, izberite svojo platformo!

OSTANIMO V STIKU

Vas zanimajo novosti, posebne ponudbe in
ostale novice? Obljubimo, ne bomo nadležni.