Plačila dijakom in študentom za obvezno praktično delo, po predpisih, ki urejajo vzgojo in izobraževanje, se za obdobja od 1. 1. 2023 ne vštevajo v davčno osnovo do višine 15 % zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Sloveniji, preračunane na mesec, kar od 26. 2. 2025 znaša 359,24 eur za opravljeno obvezno praktično delo v obdobju enega meseca (od 1. 3. 2024 do 25.2.2025 znaša 333,14 eur; od 24. 2. 2023 do 29. 2. 2024 znaša 303,59 eur; od 1. 1. 2023 do 23. 2. 2023 znaša 295,44 eur; za obdobja pred 1. 1. 2023 pa se v davčno osnovo ni vštevalo do višine 172 eur).
Če dijak oziroma študent obvezno praktično delo v obdobju enega meseca ne opravlja cel mesec, se neobdavčen znesek sorazmerno zmanjša, glede na razmerje med številom opravljenih dni obveznega praktičnega dela in številom delovnih dni v mesecu.
Ta izplačila veljajo po Zakonu o dohodnini – ZDoh-2 za dohodke iz delovnega razmerja, zato se tudi morebitna povračila stroškov, ki so tem osebam izplačana v zvezi z delom, ne vštevajo v davčno osnovo pod pogoji in do višin, določenih v Uredbi o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja – Uredba.
Učenci in študenti pri praktičnem delu so zavarovanci po 1. točki 17. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju – ZZVZZ. Za te zavarovance se prispevek za zavarovanje za poškodbe pri delu in poklicne bolezni plačuje v pavšalnem znesku (za posamezna leta so zneski pavšalnih prispevkov objavljeni na spletnih straneh FURS).
55.a člen ZZVZZ določa, da zavarovanci iz 15. člena tega zakona in po njih zavarovani družinski člani iz 20. člena ZZVZZ plačujejo prispevek po stopnji 6,36 % tudi od dohodkov iz drugega pravnega razmerja, na podlagi katerega niso zavarovani na podlagi prvega odstavka 15. člena tega zakona, prejetih na podlagi opravljenega dela oziroma storitev, kadar se plačilo, prejeto na podlagi tega pravnega razmerja, na podlagi zakona, ki ureja dohodnino, šteje za dohodek in ni oproščen plačila dohodnine ali ni drug dohodek na podlagi zakona, ki ureja dohodnino, z izjemo dohodka iz dela, opravljenega na podlagi 6. točke 17. člena tega zakona.
Osnova za prispevke po določbi 55.a člena ZZVZZ, ki velja za izplačila do vključno 31. januar 2024 (za izplačila od 1. 2. 2024 dalje glej točko 4.4.1 tega dokumenta) je vsak posamezen prejet dohodek, če ni oproščen dohodnine ali ni drug dohodek na podlagi zakona, ki ureja dohodnino. V obravnavanem primeru je dohodek nagrada, ki jo prejme dijak ali študent na obvezni praksi, pri čemer pa se v osnovo za izračun dohodnine všteva znesek, ki presega znesek določen s strani vlade, torej znesek, ki presega 15% zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Sloveniji, po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije, preračunane na mesec. Navedeno pomeni, da je s prispevkom za zdravstveno zavarovanje po stopnji 6,36 % obremenjen celoten dohodek.
V skladu s tretjim odstavkom 20. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-2 so dijaki in študenti pri opravljanju obvezne prakse zavarovani za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu. Na podlagi določbe 4. člena Sklepa o določitvi prispevkov za posebne primere zavarovanja letni pavšalni znesek (za posamezna leta so zneski pavšalnih prispevkov objavljeni na spletnih straneh FURS) plačajo šole, ki zahtevajo oziroma organizirajo opravljanje obvezne prakse.
FURS, brošura DOHODNINA – DOHODEK IZ ZAPOSLITVE: Povračila stroškov in drugi dohodki iz delovnega razmerja (marec 2025)
Delite to zgodbo, izberite svojo platformo!
OSTANIMO V STIKU
Vas zanimajo novosti, posebne ponudbe in
ostale novice? Obljubimo, ne bomo nadležni.